تاریخچه ی پیدایش GPS

در این مقاله که توسط شرکت سنا ردیاب گردآوری شده است، توضیح مختصری داده ایم تا شما با دستگاه های ردیاب آشنایی بیشتری داشته باشید.

  یا به عبارت خلاصه شده "GPS"Global Positioning System به معنی سیستم موقعیت یابی سراسری یا جهانی  می باشد.

   در اصل طرح و سیستم اصلی "GPS" از سیستم موقعیت یابی رادیویی زمینیکه توسط انگلیس در سال 1940 اخنراع و در جنگ جهانی دوم مورد استفاده نیروی دریایی انگلیس قرار گرفت، ایده برداری شد. در سال 1941 به دلیل برخی شکست های آمریکا در آغاز جنگ جهانی دوم و از دست دادن بسیاری از مستعمراتش، احساس خطر زیادی در زمینه نظامی احساس کرد و کمبود وجود "GPS" را احساس نمود، در سال 1957 اولین ماهواره توسط  Soviet Union ساخته شد، در سال 1972 وزیر دفاع آمریکا ایده ی پروژه ی "GPS" را در حظور پژوهشگران و محققان زبده ی کشور مطرح نمود و بدینسان پروژه ی "GPS" در سال 1972 به دست وزیر دفاع آمریکا کلید خورد و تنها برای مصارف نظامی استفاده میشد.

 جالب است بدانید "GPS هایی که آن زمان استفاده میشده حجم و وزن بسیار بالایی داشته و گاهی اوقات تا 1تن وزن داشته است و اغلب توسط خودرو های نظامی حمل میشده و از تکنولوژی بسیار پیچیده ای برخوردار بود. حتی کار کردن با آن "GPS" ها نیاز به آموزش های فراوانی داشت که درس آن در دانشکده های افسری و منبعد در دانشگاه های هوا فضا تدریس میشد و کارآموزان مدرک کار با "GPS" دریافت میکردند.

درسال 1980 ، بعد از گذشت 2سال از سقوط هواپیمای 007 روسیه به دلیل موقعیت یابی اشتباه، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا رِیگان، اجازه ی استفاده ی بین المللی از این تکنولوژی را صادر کرد. تا این سال آمریکا تنها یک ماهواره به فضا پرتاب کرده بود و تا الآن آمریکا 24 ماهواره به فضا پرتاب کرده است.

در سال 2000 نسل سوم "GPS" با عنوان GPS III که همان "GPS" امروزی میباشد، توسط معاون رئیس جمهور آمریکا آقای الگور در کاخ سفید پایه ریزی شد.

بعد از آن، سیستم های زیادی مانند (GNSS (Global Navigation Satellite System توسط روسیه، (IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite Systemd توسط هند و (BNS (Beidu Navigation Satellite توسط چین، به سیستم موقعیت یابی بین المللی "GPS" اضافه گردید و امروزه در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد

 

هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.
Powered By OpenCart
شرکت سنا ردیاب © 2018